Czy Ją znacie …

Jeżeli szukacie inspiracji na walentynkowy prezent dla swojej dziewczyny, czy chłopaka, to może warto przyjrzeć się bliżej płytom, czy nagraniom tej wokalistki.
Czy ją znacie?
Jeżeli nie podajemy kilka faktów zaczerpniętych z Wikipedii.
A teraz zostawiamy Was z Jej mocnym, romantyczno – walentynkowym głosem.
Prawda, że od razu chce się przytulać? 🙂

Céline Marie Claudette Dion Angélil (ur. 30 marca 1968 w Charlemagne w kanadyjskiej prowincji Quebec)[2] – kanadyjska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Jedna z czołowych przedstawicielek adult contemporary[1]. Swoją karierę rozpoczęła jako nastolatka w 1980 roku, po nawiązaniu współpracy z menadżerem i przyszłym mężem René Angélilem, który zastawił dom, aby sfinansować wydanie jej debiutanckiego albumu.

Dion zdobyła międzynarodową rozpoznawalność w latach 80., kiedy zaczęła wydawać swoje pierwsze francuskojęzyczne albumy oraz wygrała Yamaha World Popular Song Festival 1982 i 33. Konkurs Piosenki Eurowizji w 1988 roku, podczas którego reprezentowała Szwajcarię z utworem „Ne partez pas sans moi”[3][4]. W drugiej połowie lat 80. XX wieku. podpisała kontrakt z wytwórniami CBS Records i Epic Records, pod których szyldem wydała przełomowe w swojej karierze albumy, przynoszące jej tytuł jednej z najbardziej popularnych artystek w historii[5][6][7][8][9]. W 1999 roku ogłosiła zawieszenie kariery i skoncentrowanie się na życiu rodzinnym po tym, jak u jej męża zdiagnozowano raka[5]. Trzy lata później wokalistka postanowiła powrócić na scenę, podpisując kontrakt na występy w Koloseum, znajdującym się w Caesars Palace w stanie Nevada[10][11].

Za działalność na rzecz ojczyzny, rozpowszechnianie języka francuskiego oraz podtrzymywanie i rozsławianie tradycji, kultury francusko-kanadyjskiej otrzymała wiele odznaczeń i wyróżnień, w tym m.in. Order Kanady, Order Quebecu, honorowy doktorat kanadyjskiego Uniwersytetu w Laval oraz francuską Legię Honorową. W swojej karierze otrzymała także pięć Nagród Grammy, przyznawanych przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, w tym m.in. w kategorii Album Roku za płytę Falling into You oraz Nagranie Roku za przebój „My Heart Will Go On”[7][12]. W 2004 roku została wyróżniona przez Międzynarodową Federację Przemysłu Fonograficznego tytułem artystki, której nakład ze sprzedaży albumów przekroczył liczbę największą w historii, osiągając wówczas wynik ponad 175 milionów sprzedanych egzemplarzy[13], jednakże w 2014 roku tenże tytuł przyznano Madonnie, której nakład ze sprzedaży wydawnictw muzycznych sięgnął liczby ponad 305 milionów egzemplarzy, według Księgi rekordów Guinnessa. Zdaniem owego informatora, Céline Dion jest drugą po Madonnie artystką z największą liczbą sprzedanych albumów muzycznych w historii z sumą ponad 200 milionów sprzedanych egzemplarzy na całym świecie[14]. Niektóre źródła podają jednak, że liczba sprzedanych przez nią płyt wynosić może nawet 220 milionów sztuk[15]. Poza tymi osiągnięciami, może poszczycić się tytułem drugiej zagranicznej artystki po Mariah Carey, której nakład ze sprzedaży wydawnictw muzycznych w Japonii sięgnął najwyższego w historii.